A közelmúltban egy szűkszavú hír jelent meg néhány médiafelületen. Elsők között a Haaretz című napilap tette közzé azt a belügyminiszteri rendeletet, mely szerint Izrael állama hivatalosan is elismeri az arám nemzetiséget, mint önálló államalkotó kisebbséget.
A rendelet néhány száz család alkotta keresztény közösségnek jogot enged arra, hogy immár ne arab nemzetiségűként legyenek nyilvántartva, hanem származásuk, történelmi múltjuk, és közös nyelvük, de legfőként önmeghatározásuk alapján arám nemzetségként.
A hír ennyi, azonban a mögöttes tartalom annál jelentősebb. Sádi Halul az arámi keresztények szövetségének elnöke fogalmazta meg a sajtónak tett nyilatkozatában az egyik legfontosabb hozadékát a belügyminiszteri rendeletnek:
“ez történelmi döntés és fordulat az izraeli keresztények és zsidók kapcsolatában. Ezzel kihúzzák a kártyát az antiszemiták kezéből, akik becsmérlik a zsidó népet és Izraelt. Azt bizonyítja, hogy Izrael védi polgárait és a benne élő kisebbségek identitását,…”
Itt az „identitás” a lényeg (meg persze az önmeghatározás, meg a történelmi múlt ), mert ennek jogán vagyunk mi zsidók is jelen ezen a földön. S mert nem csak mi vagyunk otthon ezen a földön.
Izrael valójában olyan állam, ahol a polgárok többsége zsidó; a demokratikus értékeket viszont az ország az állam zsidó voltának értékei mellett is mindig megvédte.
Ez az elv Izrael Függetlenségi Nyilatkozatában gyökerezik. A Legfelsőbb Bíróság az egyenlőség kiterjesztett értelmezése mellett tette le voksát, amikor azt az Alaptörvény “Emberi méltóság és szabadság” című részébe foglalt, alapvető jogként ismerte el. A bíróság elnöke, Barak ezt írja egyik ítéletében (HCJ 6698/95):
“Az egyenlőség elvének valódi próbája a kisebbségekkel (vallási, nemzeti és egyéb kisebbségekkel) szembeni bánásmód. Ha a kisebbség nem egyenlő, akkor a többség nem demokratikus.”
Izraelnek (hivatalos statisztikai nyílvántartások szerint) 9,1 milliós az össz-lakossága, melyből, mintegy 26% (2020) nem zsidó származású (s ezen belült kisebbségekhez tartozók összlétszáma mintegy 1,9 millió fő). A hír kapcsán időszerű áttekinteni, hogy melyek azok a kisebbségben élő, izraeli állampolgársággal is rendelkező nemzetiségek, melyek ma Izrael földjén élnek, s melyek ma Izraelt otthonuknak is tekintik:
-
- Arabok
- Beduinok
- Arámiak
- Druzok
- Cserkeszek
Arabok.
Legjelentősebb kisebbségnek az arabok számítanak. Önmeghatározásuk alapján mostanság palesztinoknak definiálják önmagukat. Felmenőik többnyire Közel-Kelet és Észak Afrika elarabosodott területeiről vándoroltak a „Nagy” Palesztína területére.
Az arab és iszlám hódítások nyomán elarabosodott, szír, egyiptomi, stb kultúrákat az ősi arab kultúrával ötvöző törzsek leszármazottai ettől még jogosan tekinthetők a nagy arab család részének, de ha ezt az önkifejezésük úgy diktálja: palesztinoknak.
Itt megállva egy gondolatsor erejéig: mint ismeretes a Szíria Palæstina néven vette birtokba Róma Israel földjét, és ez az elnevezés a függetlenség kikiáltásáig fenn is maradt. Ugyanakkor ez a Róma által kreált nagy Palesztina, mint földrajzi fogalom magában foglalta a mai Jordániát, és Szíria nagy részét is. E területen élő, többnyire egyiptomi, szaudi gyökereiktől elszakadt utódok azok akik a palesztinai álomban vélik meglelni önmaguk identitását.
Az elmúlt évszázadokban az itt élők: palesztinai zsidók, és palesztinai arabok voltak a világ számára. A Népszövetség, majd az ENSZ támogatásával a brit és a francia politika azonban közbeszólt. Az itt élők feje fölött létrehozott két mesterséges arab államot. Az iszlám többségű Jordániát, és a Keresztény többségű Libanont. A maradék területen sorsukra hagyták az ott élőket. Ebből a patthelyzetből” nőtt ki Izrael a zsidó állam, és maradt mindmáig a rendezetlen formációként a „nyugati part”. És maradt újra és újratöltve a palesztin álom. Mint említve volt palesztinai araboknak nevezte a világ egykor az itt élő arabokat. De araboknak definiálta a világ az arámikat, a drúzokat, a cserkeszeket, és természetesen a beduinokat is.
A mára elterjedt névhasználattal szemben, származásuk alapján araboknak azonban csak azokat lenne szabad tekintenünk, kiknek felmenőik arábiai gyökerekkel rendelkeznek, s egykor volt nomád őseik génállományát hordozzák. Ha helyes ez a szelektálás, akkor araboknak ma csak a beduinokat, a sajátos ősi kultúrával rendelkező nemzetséget lenne szabad tekinteni.
Beduinok
Izraelbn a beduinok északon Galileában, és délen a Negevben élnek. Összességében mintegy 230-250 000 fős közösséget alkotnak.
Beduin,arabul badavi, bedavi. Izraelben a beduinok (akár csak Ciszjordániában, Jordániában, Egyiptomban, Irakban, és Sziriában) szétszóródva, de szigorú törzsi rendben élnek. Galileában letelepedett családoktól eltérően – akik többnyire kereskedelemmel foglalkoznak, a déli klánok zöme ma is nomád életmód szerint él. Többségük állattenyésztéssel foglalkozik. A kasztrendszerük legalján a röghöz kötöttek, a földművelésből élők helyezkednek el. A városban letelepedett beduinokat hadarinak, a nomádokat fellahoknak nevezik
Az eredetileg arábiai sivatagban élő arabok zöme állattenyésztő beduin volt, de jelentős szerephez jutottak a cserekereskedelem területén is. Nomád, vándorló életmódjuk miatt meghatározó szerepet töltöttek be Közel-Kelet és észak-Afrika el arabosodásában. Mohamed korában az Arab-félszigetet zömiben vándorló nomád beduin törzsek lakták, (maga Mohamed is eredendően tevehajcsár volt) így az iszlám elterjesztésében is jelentős volt a közreműködésük.
Izrael az elmúlt évtizedekben több beduin lakta városias jellegű települést hozott létre a Negevben, de jelentős azok száma is, akik nem adják fel a nomád életmódjukat, és mobilizálható ideiglenes szállásaikkal járják a sivatagot. Az amúgy barátságos, és a vendégszeretetükről elhíresült beduinokkal folyamatos a konfliktus szinte valamennyi ország adminisztrációjának, mert egyfajta ősi törzsi juss alapján magukénak tekintik a sivatagot, és önkényesen vesznek birtokba területeket, hoznak létre újabb tanya jellegű településeket. Az Izraelben élő beduinok szívesen vállalnak katonai szolgálatot.
Az Izraelben élő beduinok többsége szunnita muszlim. Főként az északon, Galileában élők között, a keresztény hitűek is élnek. Ez utóbbiak nem tévesztendők össze a maronita keresztényekkel. (elterjedt az a közkeletű hipotézis is, hogy a főként Libanonból betelepült keresztény arabok az egykori keresztesek ivadékai lennének.)